تاریخ : چهارشنبه, ۱۳ اسفند , ۱۳۹۹ 20 رجب 1442 Wednesday, 3 March , 2021
2

تحقیق درباره سوره انفطار + ویژگی های آن

  • کد خبر : 9913
  • 14 دی 1399 - 16:17
تحقیق درباره سوره انفطار + ویژگی های آن

تحقیق درباره سوره انفطار سوره انفطار یکی از سوره های مکی قرآن کریم است که در جزء سی ام قرار گرفته و در مصحف فعلی سوره هشتاد و دوم محسوب می شود. سوره انفطار را به این دلیل به این نام می خوانند چون در آیه اول آن کلمه انفطار آمده است. انفطار در لغت […]

تحقیق درباره سوره انفطار

سوره انفطار یکی از سوره های مکی قرآن کریم است که در جزء سی ام قرار گرفته و در مصحف فعلی سوره هشتاد و دوم محسوب می شود. سوره انفطار را به این دلیل به این نام می خوانند چون در آیه اول آن کلمه انفطار آمده است. انفطار در لغت به معنی پاره شدن و از هم گسستن آسمان است. در این سوره به صورت کلی در مورد وقایع و حواث روز قیامت و شرایط آن و نشانه های آن روز صحبت کرده و سرنوشت نیکوکاران و بدکاران و یا ابرار و فجار را شرح می دهد. برای خواندن سوره انفطار فضیلت هایی زیادی شمرده اند که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم.

ویژگی های ظاهری سوره انفطار چیست؟

همانطور که اشاره شد تحقیق درباره سوره انفطار نشان می دهد این سوره به دلیل ذکر کلمه انفطار در آیه اول آن به این نام خوانده می شود. انفطار به معنی پاره شده و از هم گسستن آسمان بوده و مراد از آن روز قیامت و رستاخیز است. نام دیگر سوره انفطار إنفَطَرَت‌ می باشد. سوره إنفَطَرَت‌ از جمله سوره های مکی بوده و بر اساس ترتیب نزول بر پیامبر اسلام سوره هشتاد و دوم محسوب می شود اما در مصحف فعلی هم سوره هشتاد و دوم است و در جزء سی قرار می گیرد. تحقیق درباره سوره انفطار نشان می دهد این سوره ۱۹ آیه و ۸۱ کلمه و ۳۳۳ حرف دارد و به لحاظ حجم جزء سوره های مفصلات یعنی سوره هایی که آیه های کوتاه و کوچک دارند به حساب می آید. همین ویژگی های ظاهری و خصوصیات می تواند برای افرادی که اهل تفکر و تعمق باشند نشانه های در بر داشته باشد. مثلا نازل شدن سوره در مکه و یا مدینه می تواند در برگیرنده پیام ها و داستان های عبرت آموز زیادی برای اهل تفکر گردد.

محتوی سوره انفطار چیست؟

تحقیق درباره سوره انفطار نشان می دهد محتوی این سوره حول موضوع قیامت و وقایع و رخ داد ها و حوادث آن در گردش بوده و بیان می کند با وقوع قیامت پایان جهان هم رخ خواهد داد. در این سوره همچنین به نعمت های پروردگار اشاره شده و انسان ها به دو گروه ابرار یا نیکوکاران و فجار یا بدکاران تقسیم می شوند و سرنوشت هر کدام از این گروها بیان شده و در نهایت در مورد فرشتگانی به نام کِرامًا کاتِبِینَ که اعمال انسان ها را یادداشت می کنند، سخن به میان می آید. به طور کلی سوره انفطار در مورد حسابرسی دقیق اعمال انسان در روز قیامت صحبت کرده و جزئیاتی نظیر مراحل اگاه شدن انسان از حسابرسی، دلایل غفلت انسان از حسابرسی دقیق  و زمان حسابرسی دقیق بیان می شود.

سوره انفطار چند آیه مشهور دارد؟

آیه ۶ سوره انفطار آیه مشهوری است و می فرماید: يَا أَيُّهَا الْإِنسَانُ مَا غَرَّ‌كَ بِرَ‌بِّكَ الْكَرِ‌يمِ یعنی اى انسان، چه چيز تو را درباره پروردگار بزرگوارت مغرور ساخته؟ مراد از این آیه در هم شکستن غرور انسان و آگاه کردن او و بیدار نمودن آن از غفلت است.

خواص و فضیلت سوره انفطار چیست؟

تحقیق درباره سوره انفطار نشان می دهد خواندن این سوره فضیلت و خواص زیادی دارد. از جمله اینکه از پیامبر اسلام نقل شده است خواندن سوره مذکور به عدد ده برابر قطرات باران و برف و همه قبرها به شخص حسنه می دهد. همچنین نقل شده است خواندن سوره انفطار در این دنیا اثراتی مانند خلاصی از زندان و قوی شدن چشم و از بین رفتن درد های چشمی خواهد داشت. برای همین در تفاسیر مختلف این سوره، خواندن آن توصیه اکید شده و توجه به معانی و مفاهیم آن هم پیام های زیادی به شخص منتقل خواهد کرد. که مهمترین آن دوری از غرور و تکبر در مقابل پروردگار است.

لینک کوتاه : http://shabtob.ir/?p=9913

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.