تاریخ : چهارشنبه, ۱۳ اسفند , ۱۳۹۹ 20 رجب 1442 Wednesday, 3 March , 2021
3

تحقیق درباره سوره طارق و خواص آن

  • کد خبر : 9905
  • 14 دی 1399 - 16:10
تحقیق درباره سوره طارق و خواص آن

تحقیق درباره سوره طارق تحقیق درباره سوره طارق نشان می دهد این سوره جزء سوره های مکی قرآن بوده و در جزء سی ام قرار گرفته است. سوره طارق در مصحف فعلی سوره هشتاد و ششم است و به این دلیل طارق نامیده می شود چون در ابتدای سوره به طارق قسم خورده شده است. […]

تحقیق درباره سوره طارق

تحقیق درباره سوره طارق نشان می دهد این سوره جزء سوره های مکی قرآن بوده و در جزء سی ام قرار گرفته است. سوره طارق در مصحف فعلی سوره هشتاد و ششم است و به این دلیل طارق نامیده می شود چون در ابتدای سوره به طارق قسم خورده شده است. محور اصلی بحث در این سوره بیشتر درباره معاد و قدرت و عظمت خداوند است و اینکه خداوند قادر است انسان را بعد از مرگ دوباره به همان شکل و جزئیات زنده گرداند. در این سوره درباره اهمیت قرآن هم بحث شده و می فرماید قرآن سخنی روشنگر و آگاه کننده و قاطع است. سوره طارق آیات مشهوری هم دارد که آیه یوم تبلی السرائر می فرماید: روزی که رازها فاش می گردد. خواندن سوره مذکور فضایل و خواص زیادی هم دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 

ویژگی های ظاهری سوره طارق چیست؟

همانطور که اشاره کردیم سوره مذکور جزء سوره های مکی بوده و بر اساس ترتیب نزول بر پیامبر اسلام سوره سی و ششم می باشد اما در مصحف فعلی سوره هشتاد و ششم است. سوره طارق در جزء سی ام قرار داشته و به دلیل اینکه در آیات اول به طارق سوگند یاد می کند به این نام خوانده می شود. طارق به معنی ستاره یا موجودی در شب است. تحقیق درباره سوره طارق نشان می دهد این سوره ۱۷ آیه و ۶۱ کلمه و ۲۵۴ حرف دارد و به لحاظ حجم جزء سوره های مفصلات یعنی سوره هایی که از آیات کوچک و کوتاه تشکیل شده اند، می باشد. سوره طارق جزء سوره هایی است که با سوگند شروع می گردد.

 

محتوی سوره طارق چیست؟

تحقیق درباره سوره طارق نشان می دهد محتوی این سوره بر دو محور می چرخد. اولین محور معاد و دومی قرآن است. در این سوره خداوند با ذکر سوگندهایی می فرماید: همیشه مراقبینی بر اعمال و کردار انسان ها ناظر هستند و در روز معاد و قیامت خداوند انسان ها را زنده کرده و برای اثبات آن به آفرینش انسان که از نطفه بوده است اشاره می نماید. در واقع در این آیات خداوند قصد دارد به انسان ها یادآوری کند همان خدایی که آنها را از نطفه خلق کرده است، قادر است بعد از مرگ آنها را با همان جزئیات دوباره زنده گرداند و این نشان از قطعی بودن روز قیامت دارد. در ادامه در سوره طارق به ویژگی های روز قیامت و اهمیت قرآن پرداخته شده و در نهایت به کافران هشدار داده می شود عذابی سخت در انتظار آنها خواهد بود. در واقع در سوره طارق هدف اثبات معاد جسمانی و بازگشت انسان است و دلایل آن برشمرده می شود و به محفوظ ماندن روح بعد از مرگ، قدرت پروردگار از خلقت انسان از آب جهنده، قانون بازگشت پذیری در نظام خلقت و هشدار به کافران اشاره می کند.

سوره طارق چند آیه مشهور دارد؟

تحقیق درباره سوره طارق نشان می دهد این سوره یک آیه مشهور دارد که آیه ۹ است و می فرماید: يَوْمَ تُبْلَى السَّرَائِرُ یعنی آن روز که رازها فاش می شود. در تفاسیر آمده است آشکار شدن رازها در واقع برای مومنان مایه افتخار و افزایش نعمت خواهد بود و برای کافران سبب سرافکندگی و خواری و خفت است. در واقع با روشن شدن زشتی های کافران آنها دچار درد عظیمی خواهند شد و در برابر مخلوقات دیگر شرمسار و سرافکنده می شوند.

فضیلت و خواص سوره طارق چیست؟

تحقیق درباره سوره طارق نشان می دهد خواندن این سوره فضیلت و خواص زیادی دارد. از جمله اینکه از پیامبر اسلام نقل شده است: خواندن سوره مذکور باعث می شود خداوند به تعداد ستارگان به شخص پاداش دهد و البته این سوره وسیله تقرب شخص به خداوند خواهد شد و گناهان او به غیر از شرک بخشیده می شود. از امام صادق هم روایت است خواندن سوره طارق در نمازهای واجب باعث می شود شخص در روز رستاخیر مقام و منزلتی بالا داشته و در کنار انبیاء قرار بگیرد. در این دنیا هم خواندن سوره مذکور فواید زیادی دارد از جمله اینکه بیماری های جسمی را تسکین می دهد.

لینک کوتاه : http://shabtob.ir/?p=9905

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.