تاریخ : شنبه, ۱۶ اسفند , ۱۳۹۹ 23 رجب 1442 Saturday, 6 March , 2021
1

خواص و فضیلت خواندن سوره واقعه چیست؟ تحقیق درباره سوره واقعه

  • کد خبر : 9938
  • 14 دی 1399 - 17:34
خواص و فضیلت خواندن سوره واقعه چیست؟ تحقیق درباره سوره واقعه

سوره حادقه از جمله سوره های مکی قرآن کریم است و در مصحف فعلی سوره شصت و نهم محسوب شده و در جزء بیست و نه قرار گرفته است. معنی لغوی حاقه روز قیامت و رستاخیر است. به دلیل اینکه در سه آیه اول سوره مذکور کلمه حاقه آمده است این سوره را به این […]

سوره حادقه از جمله سوره های مکی قرآن کریم است و در مصحف فعلی سوره شصت و نهم محسوب شده و در جزء بیست و نه قرار گرفته است. معنی لغوی حاقه روز قیامت و رستاخیر است. به دلیل اینکه در سه آیه اول سوره مذکور کلمه حاقه آمده است این سوره را به این نام می خوانند.  محتوی و محور اصلی سوره حاقه در مورد معاد و ویژگی های آن بوده و وقوع روز قیامت را بلاشک و حتمی می داند. در این سوره در مورد سرنوشت و عاقبت افرادی که با روز قیامت مخالفت کنند، شرح داده شده است. تحقیق درباره سوره حاقه نشان می دهد این سوره آیات مشهوری هم دارد و برای خواندن آن فضایل و فواید زیادی هم ذکر شده است.

محتوی سوره حاقه چیست؟

همانطور که اشاره شد کلمه حاقه یعنی روز قیامت و رستاخیر و چون در سه آیه اول سوره این کلمه آمده است به این نام خوانده می شود. در واقع حاقه یعنی چیزی که رخ دادن آن حتمی و قطعی است و قطعا مقرر خواهد شد. تحقیق درباره سوره حاقه نشان می دهد این سوره به لحاظ ترتیب نزول سوره هفتاد و هشتم بوده و در مصحف فعلی سوره شصت و نهم می باشد و در جزء بیست و نه هم قرار گرفته است. تحقیق درباره سوره حاقه نشان می دهد این سوره ۵۲ آیه و ۲۶۱ کلمه و ۱۱۳۳ حرف دارد و جزء سوره های مفصلات یعنی سوره هایی که آیات کوتاه دارند قرار می گیرد.

محتوی سوره حاقه چیست؟

محور اصلی سوره مذکور یادآوری روز قیامت و رستاخیز است و همچنین داستان اقوامی مانند عاد و ثمود و فرعون را تعریف کرده تا درس عبرتی باشد برای همه انسان ها که اگر قیامت را انکار کنند سرنوشتی مانند این اقوام خواهند داشت. در ادامه در این سوره به حال و روز افراد در قیامت اشاره می شود و می فرماید مردم در آن روز به اصحاب یمین و اصحاب شمال یعنی افراد سعادتمند و افراد بدبخت و بد عاقبت طبقه بندی می شوند و در نهایت هم گفته های قرآن تصدیق شده و عظمت آن بیان می شود.  بیان داستان هایی در مورد اقوام گذشته در آیات قرآن همیشه به منظور پند و اندرز و عبرت بوده است تا انسان ها قدم در راه اقوام عذاب شده نگذارند و از آنها عبرت بگیرند در این سوره هم داستان اقوام به همین منظور نقل می شود.

آیات مشهور سوره حاقه چیست؟

تحقیق درباره سوره حاقه نشان می دهد این سوره آیات مشهوری دارد. از جمله ایات ۴۴ تا ۴۶ که می فرماید: وَلَوْ تَقَوَّلَ عَلَيْنَا بَعْضَ الْأَقَاوِيلِ لَأَخَذْنَا مِنْهُ بِالْيَمِينِ ثُمَّ لَقَطَعْنَا مِنْهُ الْوَتِينَ یعنی اگر او (پیامبر) سخنی دروغ بر ما می‌بست، ما او را با قدرت می‌گرفتیم؛ سپس رگ قلبش را قطع می‌کردیم. در این آیات تاکید می شود که حتی اگر پیامبر سخنی دروغ به خداوند ببندد از او هم انتقام خواهیم گرفت. در تفاسیر آمده است این آیه به دلیل واقعه غدیر نازل شده است که گروهی به پیامبر گفتند عبارت مَنْ كُنْتُ مَوْلَاهُ فَعَلِيٌّ مَوْلَاه‏ از آن تو نیست.

خواص و فضیلت خواندن سوره واقعه چیست؟

تحقیق درباره سوره واقع نشان می دهد خواندن این سوره خواص و فضیلت های زیادی دارد. از جمله اینکه از پیامبر اسلام نقل شده است هر کس این سوره را بخواند خداوند حسابرسی را بر او آسان خواهد گرفت و همچنین از امام محمد باقر هم نقل شده است هر کس این سوره را زیاد قرائت کند دینش محفوظ خواهد ماند. چون این سوره در مورد حضرت علی و ولایت آن نازل شده است خواند آن در نمازهای واجب و مستحبی و نافله باعث می شود شخص در دینش ثابت قدم بوده و از انحراف و نادرستی در امان بماند.

لینک کوتاه : http://shabtob.ir/?p=9938

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.