تاریخ : چهارشنبه, ۱۳ اسفند , ۱۳۹۹ 20 رجب 1442 Wednesday, 3 March , 2021
2

فضیلت و خواص سوره انسان چیست؟تحقیق درباره سوره انسان

  • کد خبر : 9926
  • 14 دی 1399 - 16:40
فضیلت و خواص سوره انسان چیست؟تحقیق درباره سوره انسان

تحقیق درباره سوره انسان سوره انسان را به نام های دیگری هم می شناسند. هل اتی و دهر نام های دیگر آن بوده و جزء سوره های مدنی قرآن کریم محسوب می شود. این سوره در جزء بیست و نه قرار گرفته و درباره آفرینش انسان سخن می گوید. در این سوره خلقت بشر و […]

تحقیق درباره سوره انسان

سوره انسان را به نام های دیگری هم می شناسند. هل اتی و دهر نام های دیگر آن بوده و جزء سوره های مدنی قرآن کریم محسوب می شود. این سوره در جزء بیست و نه قرار گرفته و درباره آفرینش انسان سخن می گوید. در این سوره خلقت بشر و هدایت او مورد بحث قرار گرفته و بعد صفت ها و ویژگی های نیکوکاران شمرده می شود. در این سوره نعمت هایی که خداوند به نیکوکاران داده است، شمرده شده و دلایل اعطای این نعمت ها گفته می شود. در انتهای سوره هم اهمیت و عظمت قرآن و تقدیر و مشیت خداوند ذکر می گردد. سوره انسان آیه مشهوری هم دارد که گفته می شود آیه هشتم است و در وصف حضرت فاطمه و عظمت او نازل شده است.

ویژگی های ظاهری سوره انسان چیست؟

همانطور که شاره شد سوره انسان جزء سوره های مدنی است. یعنی در شهر مدینه بر پیامبر اسلام نازل شده و به نام های هل اتی و دهر هم شناخته می شود. علت اینکه سوره انسان را به این نام می خوانند ذکر کلمه انسان در آیه اول آن بوده و البته به این سوره سوره نیکان و ابرار هم می گویند چون در آیه پنجم و در همه جای سوره مذکور صفات و ویژگی های این افراد شمرده می شود. تحقیق درباره سوره انسان نشان می دهد این سوره بر اساس ترتیب نزول سوره نود و هشتم بوده و در مصحف کنونی سوره هفتاد و ششم است و در جزء بیست و نه قرار گرفته و همچنین تحقیق درباره سوره انسان نشان می دهد این سوره ۳۱ آیه و ۲۴۳ کلمه و ۱۰۸۹ حرف دارد. سوره مذکور به لحاظ حجم جزء سوره های مفصلات است. یعنی سوره هایی که آیات کوتاه و کوچک دارند.

محتوی سوره انسان چیست؟

تحقیق درباره سوره انسان نشان می دهد محتوی این سوه بر پنج موضوع و محور اساسی در گردش است. محور اول در مورد آفرینش انسان و رویش و خلقت آدم از نطفه و بعد هدایت و داشتن اراده صحبت می کند. در محور دوم در مورد پاداش و نعمت هایی که به ابرا و نیکوکاران داده می شود، صحبت به میان می آید. در محور سوم هم درخصوص خصوصیات افراد نیکوکار صحبت شده و این نیک رفتاری باعث می شود خداوند به آنها پاداش زیاد بدهد بر شمرده می شود. در موضوع چهارم هم از اهمیت قرآن و عظمت آن و همچنین نحوه و طریقه اجرای احکام صحبت به میان آمده و درنهایت در محور پنجم و آخر به این موضوع اشاره می شود که این مشیت و خواست الهی است که در دنیا و تمام امورات آن حاکم است.

سوره انسان چند آیه مشهور دارد؟

تحقیق درباره سوره انسان نشان می دهد این سوره یک آیه مشهور دارد که آیه ۸ است و می فرماید: وَيُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَىٰ حُبِّهِ مِسْكِينًا وَيَتِيمًا وَأَسِيرًا یعنی و غذای (خود) را با اینکه به آن علاقه (و نیاز) دارند، به «مسکین» و «یتیم» و «اسیر» می‌دهند. این آیه به آیه اطعام مشهور بوده و در تفاسیر آمده است: در مورد سه روز روزه بودن حضرت علی نازل شده است. در واقع شان نزول این آیه داستان روزه داری حضرت علی و کمک سه روزه ایشان به مستمندان می دانند.

فضیلت و خواص سوره انسان چیست؟

تحقیق درباره سوره انسان نشان می دهد این سوره فضیلت و خواص زیادی دارد. به طوریکه از پیامبر اسلام نقل شده است خواندن سوره مذکور باعث می شود بهشت نصیب شخص شده و از امام رضا هم نقل گردیده خواندن سوره انسان در نماز صبح باعث می شود خداوند شخص را از شر دشمنان در امان بدارد. در تفاسیر دیگر هم گفته شده خواندن سوره مورد اشاره باعث رفع اضطراب هم می گردد.

لینک کوتاه : http://shabtob.ir/?p=9926

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.