تاریخ : چهارشنبه, ۱۳ اسفند , ۱۳۹۹ 20 رجب 1442 Wednesday, 3 March , 2021
0

فضیلت و خواص سوره عبس چیست؟ تحقیق درباره سوره عبس

  • کد خبر : 9919
  • 14 دی 1399 - 16:32
فضیلت و خواص سوره عبس چیست؟ تحقیق درباره سوره عبس

تحقیق درباره سوره عبس تحقیق درباره سوره عبس نشان می دهد این سوره در جزء سی ام قرار داشته و در مصحف فعلی سوره هشتادم محسوب می شود. سوره عبس از جمله سوره های مکی قرآن کریم بوده و با کلمه عبس شروع می شود برای همین سوره مذکور را به نام عبس می خوانند. […]

تحقیق درباره سوره عبس

تحقیق درباره سوره عبس نشان می دهد این سوره در جزء سی ام قرار داشته و در مصحف فعلی سوره هشتادم محسوب می شود. سوره عبس از جمله سوره های مکی قرآن کریم بوده و با کلمه عبس شروع می شود برای همین سوره مذکور را به نام عبس می خوانند. عبس در معنی به چهره در هم کشیده تعبیر می شود. در این سوره در خصوص ناسپاسی و ناشکری انسان ها در برابر نعمت های خداوند صحبت شده و به وقایع و حوادث عظیم روز قیامت اشاره می گردد. در سوره عبس در مورد سرنوشت انسان ها سخن به میان آمده و در آیات اول فردی که با شخص نابینا به بدی رفتار کرد مورد سرزنش و توبیخ قرار می گیرد. اینکه این فرد سرزنش شده پیامبر اسلام بوده است یا یک شخص دیگر در بین مفسران اختلاف نظر وجود دارد. سوره عبس آیات مشهوری هم دارد که آیه ۳۴ تا ۳۷ آن است. در این آیات صحرای محشر توصیف گردیده و آنقدر روز سختی خواهد بود که حتی خویشاوندان نزدیک مانند پدر و مادر و همسر و فرزندان هم از هم گریزان هستند.

ویژگی های ظاهری سوره عبس چیست؟

تحقیق درباره سوره عبس نشان می دهد این سوره با کلمه عبس شروع می شود و برای همین به این نام خوانده می شود. عبس به معنی ترشرویی و یا چهره در هم کشیده است. البته سوره مذکور نام های دیگری هم دارد که أعمی و سَفَرَه هستند. کلمه اول در آیه دوم و کلمه دوم در آیه پانزدهم آمده است. اعمی به مفهوم نابینا است و  سَفَرَه به فرشته هایی که اعمال و کردار انسان را می نویسند، اشاره می کند. تحقیق درباره سوره عبس نشان می دهد این سوره بر اساس ترتیب نزول بر پیامبر اسلام سوره بیست و چهارم بوده و در مصحف فعلی سوره هشتادم است و در جزء سی قرار دارد. تعداد آیات سوره مذکور ۴۲ و کلمات آن ۱۳۳ و حروف آن ۵۵۳ حرف است. سوره عبس به لحاظ حجم جزء سوره های مفصلات یعنی سوره هایی که آیات کوتاه دارند، محسوب می شود.

 

محتوی سوره عبس چیست؟

تحقیق درباره سوره عبس نشان می دهد محور اصلی این سوره درباره معاد است. البته در این سوره به مطالب متعدد و متنوعی اشاره می شود اما پایه اصلی آن معاد و روز قیامت می باشد. در این سوره در بخش اول شخصی که در برابر فرد نابینا بد اخلاق و ترشرو بود به شدت سرزنش و توبیخ می شود. در بخش دوم به اهمیت و عظمت قرآن پرداخته شده و در بخش سوم به ناشکری و ناسپاسی و کفران نعمت انسان ها اشاره می گردد. در محور بعدی به حوادث هولناک و تکان دهنده روز قیامت و سرنوشت کافران و مومنان اشاره می گردد. به طور کلی در این سوره به افراد متکبر که ناسپاسی کرده و می گویند به خداوند نیازی ندارند هشدار داده می شود که عذابی سخت در انتظار آنها خواهد بود.

سوره عبس چند آیه مشهور دارد؟

تحقیق درباره سوره عبس نشان می دهد این سوره چند آیه مشهور دارد که آیه ۲۴ و آیات ۳۴ تا ۳۷ هستند. در آیه ۲۴ خداوند می فرماید: فَلْيَنظُرِ‌ الْإِنسَانُ إِلَىٰ طَعَامِهِ یعنی پس انسان باید به خوراک خود بنگرد. در واقع منظور این آیه دقت و تفکر و تعمق انسان است. تفکر در مورد غذایی که می خورد و این غذا چطور و چگونه بدست آمده و اینکه این غذا می تواند جسمی و یا روحی باشد. همچنین در آیات ۳۴ تا ۳۷ می فرماید: يَوْمَ يَفِرُّ‌ الْمَرْ‌ءُ مِنْ أَخِيهِ وَ أُمِّهِ وَ أَبِيهِ وَ صَاحِبَتِهِ وَ بَنِيهِ یعنی روزى كه آدمى از برادرش و از مادرش و پدرش و از همسرش و فرزندانش مى‌گريزد. این آیه به شدت روز قیامت اشاره داشته و اینکه از وحشت آن روز حتی شخص از نزدیکان خود هم فرار می کند.

فضیلت و خواص سوره عبس چیست؟

تحقیق درباره سوره عبس نشان می دهد این سوره خواص و فواید زیادی دارد. از جمله از امام صادق نقل شده است خواندن این سوره باعث می شود شخص در روز قیامت خندان و شاد باشد و خداوند گناهان او را می بخشد. در باب فواید این سوره نقل شده است خواندن آن باعث می شود مسافر از خطرات در امان بماند.

لینک کوتاه : http://shabtob.ir/?p=9919

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.