تاریخ : چهارشنبه, ۱۳ اسفند , ۱۳۹۹ 20 رجب 1442 Wednesday, 3 March , 2021
1

فضیلت و خواص سوره قیامت چیست؟تحقیق درباره سوره قیامت

  • کد خبر : 9922
  • 14 دی 1399 - 16:37
فضیلت و خواص سوره قیامت چیست؟تحقیق درباره سوره قیامت

تحقیق درباره سوره قیامت تحقیق درباره سوره قیامت نشان می دهد این سوره جزء سوره های مکی می باشد و در مصحف فعلی سوره هفتاد و پنجم بوده و در جزء بیست و نه قرار گرفته است. سوره قیامت را به دلیل اینکه با سوگند خداوند به قیامت و روز رستاخیز شروع می شود به […]

تحقیق درباره سوره قیامت

تحقیق درباره سوره قیامت نشان می دهد این سوره جزء سوره های مکی می باشد و در مصحف فعلی سوره هفتاد و پنجم بوده و در جزء بیست و نه قرار گرفته است. سوره قیامت را به دلیل اینکه با سوگند خداوند به قیامت و روز رستاخیز شروع می شود به این نام می خوانند. در این سوره وقوع قیامت قطعی و حتمی شمرده شده و در آن روز همه انسان ها در دو گروه قرار می گیرند. گروه اول شاد و خوشحال هستند و گروه دوم ناراحت و ترشروی خواهند بود. برای همین توصیه می شود انسان ها باید بر نفس خود مسلط بوده و کردارشان را تحت کنترل قرار دهند. سوره قیامت آیات مشهوری هم دارد. در این آیات به قدرت و عظمت خدا در روز قیامت اشاره شده و می فرماید خداوند قادر است همه وجود انسان ها را بازسازی کند حتی اگر انگشتان آنها باشد. برای خواندن سوره قیامت فضیلت و خواص زیادی هم در نظر گرفته شده است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

ویژگی های ظاهری سوره قیامت چیست؟

سوره قیامت را به نام لااُقسِمُ هم می شناسند. علت نامگذاری این سوره به این دو نام سوگند خداوند به روز قیامت در آن است. تحقیق درباره سوره قیامت نشان می دهد این سوره جزء سوره های مکی بوده و به لحاظ ترتیب نزول بر پیامبر سی و یکمین سوره می باشد. در مصحف فعلی سوره مذکور هفتاد و پنجمین سوره قرآن بوده و ۴۰آیه و ۱۶۴ کلمه و ۶۷۶ حرف دارد. سوره قیامت به لحاظ حجم جزء سورهای مفصلات یعنی سوره هایی که آیات کوتاه و کوچک دارند، محسوب می شود.

محتوی سوره قیامت چیست؟

محور اصلی این سوره در مورد قیامت و حتمی بودن وقوع آن است. در سوره قیامت درباره معاد و خصوصیات روز قیامت صحبت شده و در این روز انسان ها به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول خوشحال و شاد بوده و صورت های درخشان و نورانی دارند و دسته دوم غمگین و ترشرو هستند. در واقع با تقسیم انسان ها به این دو گروه قصد دارد به انسان ها بگوید افرادی که دنیا را گرفته و آخرت را فراموش نمایند در روز قیامت دچار حسرت و خسران شده و راه نجاتی ندارند. برای همین لازم است انسان ها نفس خود را کنترل کرده و بر اعمال و رفتارشان آگاه باشند. در ادامه در این سوره در مورد زنده شدن مرده ها سخن به میان می آید و می فرماید خدایی که همه موجودات را آفریده است آیا نمی تواند دوباره آنها را زنده کند؟

 

سوره قیامت چند آیه مشهور دارد؟

تحقیق درباره سوره قیامت نشان می دهد این سوره چهار آیه مشهور دارد که آیه های ۳ و ۴ و ۱۶ و ۱۷ هستند. در آیه ۳ و ۴ می فرماید: أَيَحْسَبُ الْإِنسَانُ أَلَّن نَّجْمَعَ عِظَامَهُ بَلَىٰ قَادِرِ‌ينَ عَلَىٰ أَن نُّسَوِّيَ بَنَانَهُ یعنی آيا انسان مى‌پندارد كه هرگز استخوان‌هاى او را جمع نخواهيم كرد؟! آرى قادريم كه (حتى خطوط سر) انگشتان او را موزون و مرتّب كنيم. این آیه زمانی نازل گردید که یکی از همسایگان پیامبر از او پرسید خداوند چطور استخوان های مردگان را جمع می کند و نزول این ایه در واقع پاسخ به این انکار بود که خداوند می تواند اثر انگشت هر انسان را هم دوباره در روز قیامت بازسازی نماید. در آیه ۱۶ و ۱۷ هم می فرماید: لَا تُحَرِّ‌كْ بِهِ لِسَانَكَ لِتَعْجَلَ بِهِ إِنَّ عَلَيْنَا جَمْعَهُ وَقُرْ‌آنَهُ یعنی (ای پیامبر) زبانت را بخاطر عجله براى خواندن آن (قرآن‌) حركت مده، چرا كه جمع‌كردن و خواندن آن بر عهده ماست. این آیه به عجله پیامبر برای خواندن سوره های قرآن اشاره می کند که ایشان به خاطر علاقه زیاد به آیات آنها را با عجله تکرار می کرد.

 

فضیلت و خواص سوره قیامت چیست؟

تحقیق درباره سوره قیامت نشان می دهد خواندن این سوره فضیلت و خواص زیادی دارد از جمله از پیامبر اسلام نقل شده است خواندن این سوره باعث می شود جبرئیل و پیامبر به ایمان شخص شهادت دهند و چهره فرد در آن روز نورانی و درخشان باشد. از امام باقر هم نقل شده است هر کسی این سوره را بخواند و در خواندن آن مداومت داشته باشد و البته به دستورات آن عمل نماید در روز قیامت با پیامبر اسلام محشور شده و از پل صراط به راحتی عبور می کند و چهره ای شاد در روز قیامت خواهد داشت.

لینک کوتاه : http://shabtob.ir/?p=9922

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.